Kwasy Omega-3 nie zmniejszają ryzyka wystąpienia napadów migotania przedsionków

16.02.2015

Kwasy Omega-3 nie zmniejszają ryzyka wystąpienia napadów migotania przedsionków. Suplementacja, po którą tak często sięgamy, nie zawsze odnosi oczekiwany efekt.

 

Założenia:

Skuteczność w zapobieganiu napadów migotania przedsionków poprzez stosowanie suplementów kwasów Omega-3 nie została dotychczas potwierdzona. U podstaw tego założenia leży domniemana skuteczność przeciwzapalna kwasów tłuszczowych, wielonienasyconych, pochodzenia rybiego.

Oceny wpływu suplementacji kwasów Omega-3 na ryzyko wystąpienia napadu migotania przedsionków oraz poziomu markerów stanu zapalnego oceniono w prospektywnym badaniu podwójnej ślepej próby.

 

Opis wyników badania:

Pacjenci cierpiący na napadowe/przetrwałe migotanie przedsionków zostali podzieleni na dwie grupy. W jednej grupie, liczącej 126 osób, stosowano wysokie dawki kwasów omega-3 (4 g /dzień), druga grupa leczona była lekiem placebo (n = 64).

Epizody migotania przedsionków obserwowano u 74 chorych (58.7%) leczonych kwasami Omega-3 oraz 30 chorych (46.9%) otrzymujących placebo.

W grupie chorych leczonych kwasami Omega-3 aktywność markerów stanu zapalnego w surowicy krwi nie różniła się istotnie od wyników uzyskanych z próbek krwi chorych z grupy kontrolnej.

 

Wniosek:

Suplementacja kwasów Omega-3 w dawce 4 g / dobę nie tylko nie zmniejszała ryzyka migotania przedsionków, ale także nie miała wpływu na aktywność markerów stanu zapalnego.


Copyright © 2015 kardiochirurgpoznan.pl - Twój prywatny kardiochirurg w Poznaniu
Realizacja: ITCOMPUTERPARTNER
Obsługujemy płatności kartami:
Google+
Facebook